PARAFINA W KOSMETYKACH

6.2.16Parafina jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w przemyśle kosmetycznym. W składzie INCI możemy ją znaleźć pod nazwami: Paraffinum Liquidum,  Parffin Oil, Mineral Oil. Jest mieszaniną stałych alkanów, odpadem z produkcji ropy naftowej. Dlaczego taki składnik pojawia się w wielu preparatach kosmetycznych? Ponieważ jest bardzo tani. 
Parafina stanowi bazę wielu kremów, balsamów, mleczek, olejków do twarzy/ciała, oliwek itd. Czy powinniśmy stosować preparaty z parafiną? Nie, nie i jeszcze raz nie. Kupno kosmetyku trzeba rozpocząć się od analizy jego składu (a nie zapachu czy opakowania). Jeśli znajdziemy w nim parafinę, czyli tanie dziadostwo, powinniśmy od razu odłożyć taki preparat  z powrotem na półkę. Składnik ten nie ma absolutnie ŻADNYCH WARTOŚCI ODŻYWCZYCH. Wykazuje działanie aknegenne i komedogenne, czyli wywołuje/pogłębia zmiany trądzikowe, a także zapycha pory. Olej mineralny tworzy na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę okluzyjną, która uniemożliwia zarówno wnikanie jak i usuwanie różnych substancji. Wymiana gazowa skóry zostaje zahamowana, parafina blokuje wydzielanie łoju i potu, które ‘zaczopowują’ skórę, ponadto uniemożliwia wnikanie w głąb skóry substancji aktywnych. Parafina źle wpływa na każdy rodzaj cery, od suchej po tłustą, z jednej strony wysusza skórę, z drugiej strony zapycha ją. Stosując kosmetyki parafinowe, można odczuć złudne wrażenie, że skóra wygląda lepiej, ale jest to krótkowzroczne podejście. Początkowo jest gładka, ponieważ parafina wnika w pory, wypełniając je. Jednak przy dłuższym stosowaniu produktów parafinowych lub po ich odstawieniu stan skóry pogarsza się, pojawiają się podskórne krosty, zmarszczki, skóra jest odwodniona.
Moja rada jest taka, aby zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków i unikać jak ognia tych z parafiną (szczególnie w przypadku kosmetyków dla niemowląt i dzieci). Jeśli już macie takie preparaty w domu, to wyrzućcie je do śmietnika, ewentualnie zastosujcie je na stopy/dłonie, ale nie nakładajcie tego dziadostwa na twarz. Cena kosmetyku nie jest żadnym wyznacznikiem, ponieważ parafina występuje w kosmetykach z każdej półki cenowej: od tych tańszych po drogie, uznawane za ekskluzywne.
Zamiast parafiny powinniśmy wybierać kosmetyki, których receptury oparte są na zimnotłoczonych olejach roślinnych, działających pozytywnie na skórę. Często takie kosmetyki mają cenę porównywalną z kremami parafinowymi, a ich produkcja jest droższa. Nie bez powodu w certyfikowanych kosmetykach naturalnych, parafina nie ma prawa pojawić się w składzie.

Przeczytaj także

0 komentarze