SZKODLIWE MIKROGRANULKI W KOSMETYKACH

15.7.16


Stosujecie kosmetyki z mikrodrobinkami z polietylenu? Jeśli tak, to mam dla Was złą wiadomość- takie mikrogranulki zanieczyszczają wodę i szkodzą wodnym stworzeniom na całym świecie. Te małe, kolorowe drobinki występują w wielu kosmetykach np.:peelingach, żelach pod prysznic, żelach do mycia twarzy, pastach do zębów itd.
Mikrogranulki wykonane są z polietylenu o niewielkiej średnicy (< 1 mm). Jedno opakowanie peelingu do twarzy może zawierać aż 200-300 tysięcy mikrodrobinek. Ich obecność w kosmetykach to przede wszystkim chwyt marketingowy- kolorowe mikrogranulki sprawiają, że kosmetyk w oczach konsumenta wygląda na bardziej atrakcyjny i nowoczesny. W rzeczywistości jednak takie produkty nie mają nadzwyczajnego działania i nie złuszczają naskórka lepiej niż tradycyjne peelingi z cukrem czy solą.
W USA wprowadzono niedawno przepisy, zakazujące stosowanie mikrogranulek w kosmetykach, a do końca 2017 roku produkty, zawierające plastikowe drobinki, muszą zniknąć z amerykańskiego rynku. Wycofanie produktów z mikrogranulkami jest niezwykle istotne, ponieważ owe granulki, przyczyniają się do światowego zanieczyszczenia mórz i oceanów. Takie drobinki trafiają z łazienki do systemu kanalizacyjnego, a oczyszczalnie ze względu na ich niewielki wymiary, nie są w stanie ich wyłapać. Plastikowe mikrogranulki nie ulegają biodegradacji, więc gdy trafią do morza, stają się pożywieniem dla wodnych zwierząt, które trafiają później na nasze talerze.
Część firm świadomie wycofuje kosmetyki z mikrogranulkami. Niestety na rynku wciąż znajduje się mnóstwo produktów z mikrokulkami w składzie, należą do nich m.in.: Himalaya Herbals Purifying Neem Scrub - peeling do twarzy, Perfecta SPA peeling do ciała Lody Melba, żel peelingujący do ciała Marion, myjący peeling do ciała Bebeauty, peeling z granulkami bardzo mocny Ziaja, pasta do głębokiego oczyszczania liście manuka Ziaja, Thermal SPA żel pod prysznic z solą z Morza Martwego i ekstraktem z aloesu Palmolive. Listę innych kosmetyków, posiadających w składzie mikrokulki znajdziecie tutaj i tutaj.
Wg. INCI mikrogranulki są oznaczone m. in. jako: POLYETHYLENE, POLYETHYLENE TEREPHTHALATE. Jeśli znajdziecie w składzie kosmetyku  ww. nazwy, lepiej zrezygnować z zakupu tego produktu i wybrać taki, który posiada inne substancje ścierne, bezpieczne dla środowiska,  takie jak korund, cukier czy sól.Przeczytaj także

0 komentarze