OLEJ Z WIESIOŁKA NA PROBLEMY SKÓRNE I NIE TYLKO

2.7.17


Wiesiołek dwuletni pochodzi z Ameryki Północnej. Ponad 300 lat temu został sprowadzony do Europy jako roślina ozdobna, jednak szybko zdziczał i obecnie jest bardzo pospolity.
Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza zawartości kwasów tłuszczowych: linolowego oraz gamma-linolenowego (GLA). Kwas gamma-linolenowy jest niezbędnym kwasem tłuszczowym z grupy Omega 6, który organizm przetwarza na prostaglandyny-związki podobne do hormonów, regulujące różne funkcje organizmu. Prawidłowo funkcjonujący organizm może sam wytworzyć kwas GLA z innych tłuszczów. Nie występuje on jednak samodzielnie w żadnym produkcie spożywczym w wystarczająco dużych ilościach. Poza olejem z wiesiołka, kwas GLA występuje także w oleju z: ogórecznika, konopi siewnej, czarnej porzeczki oraz spirulinie.
Olej z wiesiołka zawiera ok. 7-10% kwasu GLA, który jest przetwarzany przez organizm na prostaglandynę o charakterze przeciwzapalnym. Poza tym jest on składnikiem błony komórkowej.

Przyjmowanie oleju z wiesiołka przynosi wiele wymiernych korzyści, do których należą:

-poprawa stanu włosów i paznokci. Olej z wiesiołka wzmacnia cebulki włosów oraz zapobiega ich wypadaniu,
-poprawa stanu skóry. Olej z wiesiołka zwiększa jej nawilżenie oraz elastyczność, przyśpiesza gojenie ran. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych oraz zapobiega powstawaniu zaskórników. Jest także pomocny w chorobach zapalnych, takich jak trądzik pospolity i różowaty,
-zmniejszenie świądu i zaczerwienia skóry w przypadku zmian atopowych (w istniejących zmianach atopowych skórnych, np. świerzbiączce podanie 360 mg GLA powoduje dwukrotnym wzrost PGE1 w surowicy z silnym efektem przeciwzapalnym: zmniejszenie świądu, zaczerwienia skóry),      
-wzmocnienie odporności organizmu (olej z wiesiołka dwuletniego działa stabilizacyjnie na błony komórkowe limfocytów),
-regulacja cyklu miesięcznego, łagodzenie PMS. Jest także pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy,
-wspomaganie odchudzania (olej wiesiołkowy zapobiega magazynowaniu tłuszczów i ułatwia ich spalanie),
-łagodzenie dolegliwości reumatycznych (wspomaga regenerację tkanki łącznej i chrzęstnej),
-regulacja poziomu cholesterolu (tylko w przypadku, gdy jest on podwyższony i tym mocniej im wyższy jest stopień podwyższenia jego wartości) oraz składu lipidów we krwi.
  
Olej z wiesiołka można stosować w dwóch wersjach: płynnej (1 łyżka/dzień zimnotłoczonego oleju z wiesiołka) lub w kapsułkach (6 kapsułek dziennie, 3 x po 2 kapsułki , np. firmy GAL). Olej zimnotłoczony płynny kosztuje ok. 40-45 zł/250 ml (ok. 60 porcji) natomiast olej w kapsułkach kosztuje ok. 20 zł za 150 kapsułek (wystarcza na 25 dni). Olej ma trwałość ok. roku, po otwarciu należy przechowywać go w lodówce. Ma specyficzny, lekko orzechowy posmak.
Sama piję olej z wiesiołka od ok. 1.5 roku (3 miesiące picia, 1-2 m-ce przerwy) i widzę bardzo dobre efekty, przede wszystkim jeśli chodzi o wygląd skóry.  Polecam Wam suplementację olejem z wiesiołka, a w szczególności posiadaczom skóry suchej, atopowej, trądzikowej, dojrzałej. Olej z wiesiołka można także stosować zewnętrznie (samodzielnie lub dodając go do kremu/serum).

Przeczytaj także

0 komentarze