CETAPHIL EMULSJA MICELARNA DO MYCIA- ANALIZA SKŁADU I OPINIA

11.8.17


Ze względu na bardzo dużą popularność emulsji micelarnej Cetaphil, postanowiłam przeanalizować skład tego produktu i ocenić go dwutygodniowym stosowaniu.
Produkty Cetaphil są szeroko reklamowane i polecane przez wielu dermatologów, farmaceutów. Czy rzeczywiście są tak skuteczne i warte są swojej ceny?

Od producenta:

Gruntownie przebadany dermokosmetyk rekomendowany do mycia skóry wrażliwej.
Dzięki budowie micelarnej, Cetaphil EM Do mycia jest delikatny, a jednocześnie skutecznie oczyszcza skórę. Dzieje się tak dlatego, że substancja myjąca jest w nim zamknięta w miceli i uwalnia się jej tylko tyle ile potrzeba do oczyszczenia skóry, przez co nie uszkadza płaszcza lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry. Zapewnia skórze uczucie elastyczności i świeżości.
Nie zawiera mydła ani innych drażniących substancji.
Wskazania: jest szczególnie polecany w przypadku:
  • skóry suchej
  • skóry wrażliwej
  • skóry z trądzikiem młodzieńczym i różowatym
  • skóry przed i po zabiegach dermatologicznych
  • demakijażu twarzy i okolic oczu  


SKŁAD INCI:

Aqua/Water – woda, rozpuszczalnik,
Cetyl Alcohol- alkohol cetylowy, emolient (substancja zmiękczająca skórę, tworzy na jej powierzchni film ochronny); wykazuje też działanie emulgujące,
Propylene Glycol- glikol propylenowy, zapobiega wysychaniu preparatu, stanowi rozpuszczalnik, ułatwia wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry, jednak ze względu na naruszenie bariery ochronnej, może wywoływać podrażnienia skóry,
Butylparaben, Methylparaben, Propylparaben- konserwanty, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną,
Sodium Lauryl Sulfate- laurylosiarczan sodu, substancja myjąca o wysokim potencjale drażniącym, może powodować wysuszenie i podrażnienie skóry,
Stearyl Alcohol- alkohol stearynowy, emolient (substancja zmiękczająca skórę, tworzy na jej powierzchni film ochronny); wykazuje też działanie emulgujące.Moja opinia:
Poświęciłam się i przez dwa tygodnie stosowałam emulsję micelarną Cetaphil. Po pierwsze kosmetyk ten (zresztą jak każda inna emulsja, pianka lub żel) nie nadaje się do zmywania makijażu z jednej prostej przyczyny. Zmywając makijaż taką emulsją tworzy się zawiesina kosmetyków kolorowych i emulsji, przez co nie oczyści się dogłębnie skóry. Natomiast dwu lub trzykrotne umycie twarzy tym produktem, spowoduje podrażnienie/przesuszenie skóry (SLS narusza płaszcz hydro-lipidowy).
Emulsję Cetaphil stosowałam do mycia twarzy oczyszczonej z makijażu. Produkt nie podrażnił mnie od razu, ale po tygodniu stosowania miałam prawdziwy armagedon na twarzy: skóra była przesuszona i pojawiło się sporo wyprysków:/ Prawdopodobnie stało się tak za sprawą związków drażniących, które występują w emulsji, czyli SLS i glikolu propylenowego. 
Poza tym Cetaphil EM ma w składzie parabeny, z jednej strony są to konserwanty, które dobrze spełniają swoja rolę. Z drugiej zaś, są badania powiązujące parabeny z działaniem estrogennym. 
Nie polecam emulsji  micelarnej Cetaphil osobom z problemami skórnymi (trądzik, AZS, stany zapalne, dermatozy) ze względu na składniki potencjalnie drażniące, który mogą zaostrzyć zmiany. W przypadku takich osób znacznie lepiej sprawdzą się produkty na bazie łagodnych związków myjących takich jak: alkolopoliglukozydy bądź betaina kokamidopropylowa.
Cena emulsji Cetaphil też pozostawi wiele do życzenia. Skład jest krótki, oparty na najtańszych komponentach. Według mnie w tej cenie można znaleźć znacznie lepsze produkty, oparte na składnikach wyższej jakości, pozbawione  komponentów potencjalnie drażniących.


Zamienniki, które polecam: Ecolab nawilżający żel (lub pianka) do mycia twarzy, Vianek emulsja myjąca do twarzy: łagodząca i nawilżająca, Biolaven żel myjący do twarzy, MomMe łagodny żel do mycia 2 w 1,  Benecos żel oczyszczający do twarzy aloesowy.

Przeczytaj także

0 komentarze