KUBECZEK MENSTRUACYJNY SELENACUP

14.1.18


Jeśli dla kogoś miesiączka to temat tabu, niech ominie ten post szerokim łukiem. Uważam jednak, że nie żyjemy w średniowieczu i większość kobiet powinna wiedzieć o istnieniu takiego produktu jak kubeczek menstruacyjny.
Przeciętna kobieta w ciągu całego życia zużywa mnóstwo podpasek i tamponów, co daje w efekcie ok. 130 kilogramów śmieci. Sporo, prawda? Można to jednak zminimalizować, stosując kubeczek menstruacyjny, który posiada także mnóstwo innych zalet.

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Jest to wykonany z miękkiego, medycznego silikonu pojemnik o tulipanowym kształcie, który po złożeniu wkładany jest do pochwy w trakcie miesiączki. Płyn miesiączkowy zbiera się w kubeczku. Po opróżnieniu i przemyciu czystą wodą, kubeczek jest gotowy do ponownego użycia. Kubeczek służy do wielokrotnego użytku, co oznacza, że można z niego korzystać nawet przez kilka lat.Zalety używania kubeczka:


 • Kubeczek menstruacyjny jest antyalergiczny i nie zaburza naturalnego środowiska pochwy. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych, plastyfikatorów, lateksu, perfum. Ma gładką powierzchnię, więc nie pozostawia włókien namnażających bakterie. Do dezynfekcji wystarczy użyć wody. Kubeczek jest aplikowany płycej niż tampon. Nie uszkadza błony śluzowej szyjki macicy i nie powoduje podrażnień ani odparzeń,
 • Kubeczek menstruacyjny to produkt wielokrotnego użytku. Można go stosować przez wiele lat, a jego cena zwraca się już po czterech miesiącach, 
 • Kubeczek jest bardzo pojemny, więc nie trzeba opróżniać go tak często jak konieczne jest wymienianie tamponów czy podpasek. W zależności od obfitości krwawienia, można go używać bez opróżniania około 8-12 godzin, 
 • Kubeczek można stosować podczas każdego dnia okresu (w dni intensywnego krwawienia, a także tego mniej obfitego). Nie trzeba martwić się o zapasy artykułów higienicznych o różnym zastosowaniu i pojemności, ponieważ zawsze używa się jednego kubeczka. Jego ogromną zaletą jest możliwość używania również w nocy bez obaw, że przecieknie. Nie trzeba przejmować się także utylizacją zużytych artykułów higienicznych, ponieważ kubeczek po opróżnieniu i przepłukaniu wodą od razu nadaje się do ponownego użytku, 
 • Kubeczek jest niewyczuwalny i wygodny w użytkowaniu. Jest szczelny i nie przecieka. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu krwi. Można go używać bez obaw podczas  uprawiania różnych sportów, 
 • Kubeczek zajmuje dużo mniej miejsca niż zapas jednorazowych podpasek lub tamponów,
 • Wybierając kubeczek nie przyczyniasz się do produkcji gigantycznej ilości trudnych do rozłożenia odpadów. Jednego kubeczka można używać przez kilka lat. Według statystyk, Polki wyrzucają rocznie ponad dwa miliardy podpasek. Produkty te w długotrwałym procesie rozkładu uwalniają mnóstwo toksycznych substancji.

Wybór rozmiaru kubeczka:

Rozmiar S ma pojemność 21 ml, a rozmiar M 26,12 ml.W jaki sposób myć i dezynfekować kubeczek?


Przed pierwszym użyciem i pomiędzy miesiączkami trzeba wyparzyć kubeczek w gorącej wodzie, gotując go przez 2-3 minuty. Można także skorzystać z mikrofali. W obu przypadkach należy skorzystać z dołączonego do kubeczka pojemnika.
W trakcie miesiączki wystarczy  po opróżnieniu przemyć go czystą wodą. 


Moja opinia po 2 m-cach stosowania:

Kubeczek menstruacyjny to fenomenalny wynalazek dla kobiet. Posiadam kubeczek Selencup kupiony w Rossmannie za 69.99 zł (w promocji można go upolować za ok. 55 zł). Cena wydaje się wysoka, ale produkt wystarcza na kilka lat, więc i tak można sporo zaoszczędzić na środkach higienicznych. Dużą zaletą jest to, że kubeczek (w zależności od intensywności krwawienia) można opróżniać po 8-12 godzinach (w przypadku podpasek/tamponów trzeba to robić znacznie częściej). Kubeczek jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet borykających się z nawracającymi infekcjami. Produkt nie wysusza pochwy, ponieważ nie wchłania płynu miesiączkowego, ale go gromadzi. Wrażliwa flora pochwy pozostaje w równowadze i jest mniej podatna na grzyby i inne zarazki. Stosując kubeczek nie produkujemy odpadów, co także jest istotne pod kątem dbania o środowisko.
Jeśli jeszcze nie słyszałyście o kubeczku lub nie stosowałyście go,  polecam wypróbować ten z Selenacup lub inny, bo to naprawdę świetne rozwiązanie dla kobiet w trakcie okresu.Przeczytaj także

4 komentarze

 1. Hej :) używasz jeszcze tego kubeczka? Polecasz? Jak myślisz, czy nada się dla osoby, która stosuje najmniejsze tampony?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, używam i jak najbardziej polecam :) Na stronie producenta informują, że w takim przypadku rozmiar S powinien być odpowiedni (chociaż kubeczek w rozmiarze S wydaje się być sporo większy od tamponów normal/super, ale jest też elastyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ten kubeczek w rozmiarze S może używać 14 latka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć, teoretycznie tak, ale według mnie może mieć problem z założeniem (kubeczek w rozmiarze S jest większy niż tampony super). U tak młodej dziewczyny raczej celowałabym w inny kubeczek w rozmiarze XS.

   Usuń