FENOKSYETANOL W KOSMETYKACH

14.4.16


Fenoksyetanol (INCI: Phenoxyethanol) jest organicznym związkiem chemicznym z grupy eterów, cieczą o kwiatowym zapachu. W kosmetykach jest stosowany jako konserwant, będący alternatywą dla parabenów. W Polsce jego dopuszczalne maksymalne stężenie w kosmetykach to 1,0% (w preparatach dla dzieci 0,4%). 
W listopadzie 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, aby zaprzestać stosowanie fenoksyetanolu w produktach aplikowanych bezpośrednio na pupę dzieci, szczególnie poniżej 3-go roku życia. Dlaczego? Ponieważ w 100% stężeniu jest to substancja szkodliwa, mogąca doprowadzić do uszkodzeń w obrębie układu rozrodczego i niekorzystnie wpływać na rozwój płodu (wady rozwojowe). Eksperci (np. amerykańskiej FDA – Food & Drug Administration) ostrzegają, że fenoksyetanol może powodować uszkodzenia układu nerwowego oraz kontaktowe zapalenie skóry, ale tylko w sytuacji połknięcia/wdychania/wnikania przez skórę. Według badań stężenie, w jakim fenoksyetanol występuje w kosmetykach jest bezpieczne, jednak ja nie zalecam używania kosmetyków z tym konserwantem, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży/karmiących. 
Obecnie na rynku jest mnóstwo kosmetyków z różnych półek cenowych, które mają w składzie nieszczęsny fenoksyetanol. To tylko niektóre z nich:1. Cetaphil MD balsam do skóry twarzy i całego ciała,
2. Vichy Neovadiol Magistral balsam odżywczy przywracający gęstość skóry,
3. Emulsja do higieny intymnej LACTACYD (skład ma naprawdę nieciekawy, znajdziemy w niej także nieszczęsny metyloizotiazolinon i chlorometyloizotiazolinon, o którym pisałam tutaj),
4. Płyn do higieny intymnej 50+ , FACELLE ,
5. Lirene, Vital Code, skoncentrowany balsam witaminowy z olejkami,
6. Neutrogena, Formuła Norweska, emulsja do ciała, głęboko nawilżająca, 
7. Tołpa, dermo body mum, S.O.S. krem wzmacniający przeciw rozstępom (dodatkowo w składzie parabeny, wazelina, silikony, DMD HYDANTOIN! ),
8. NIVEA, wygładzający balsam pod prysznic,
9. Mixa, Intensywne Odżywienie, krem do rąk, odżywczy,
10. Perfecta, krem przeciwzmarszczkowy, cera mieszana,
11. YONELLE - H20 Infusion Hydrolipid Cream - Hydrolipidowy krem infuzyjny,
12. Sexi Mama, Skuteczny balsam ujędrniający do ciała antycellulit,
13. Apis apiderm po chemio i radioterapii Krem na Dzień Odbudowująco-odżywczy.

To tylko przykłady kosmetyków z fenoksyetanolem w składzie. Wszystkich preparatów nie wypiszę, bo jest tego fultum. Dodam jeszcze, że poza kosmetykami, fenoksyetanol występuje też w szczepionkach dla dzieci, np. Tripacel.
Podejrzewam, że za jakiś czas substancja ta (podobnie jak i parabeny) zostanie całkowicie wyeliminowana z rynku kosmetycznego. Decyzja, czy będziecie stosować kosmetyki z fenoksyetanolem należy do Was, ja na chwilę obecną nie stosuję już takich produktów. 
Ze swojej strony polecam wybierać kosmetyki, które mają w składzie łagodne konserwanty, dopuszczone do stosowania w kosmetykach naturalnych: kwas sorbowy (INCI: Sorbic Acid) i jego sole, alkohol benzylowy (INCI: Benzyl Alcohol), kwas dehydrooctowy ( INCI: Dehydroacetic Acid), kwas benzoesowy (INCI: Benzoic Acid) i jego sole (np. Sodium Benzoate).

Przeczytaj także

0 komentarze