BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA LAMP UV W ZABIEGU MANIUCURE

20.11.15


Każda kobieta pragnie, aby jej dłonie wyglądały pięknie i nieskazitelnie. Istnieje wiele metod zdobienia paznokci, znacznie trwalszych od tradycyjnych lakierów.
Manicure żelowy czy hybrydowy stał się bardzo popularny w ostatnich latach. W obu technikach wykorzystywane są lampy UV, utwardzające lakier. W związku z tym, że promieniowanie UV jest niebezpieczne dla skóry, pojawiły się 
niekompetentne informacje i artykuły, mówiące o szkodliwości takich lamp i ich wpływie na rozwój czerniaka. Czy rzeczywiście lampy UV używane do stylizacji paznokci, mogą być niebezpieczne? Nie, ponieważ w tym przypadku ekspozycja na promieniowanie UV trwa bardzo krótko. Poza tym moc takiej lampy jest niewielka, zdecydowanie niższa niż np. w solarium. 
Naukowcy z Rapid Precision Testing Laboratories w Cordova, wykazali, że lampy UV stosowane w zabiegu manicure są bezpieczne i nie powodują raka skóry. W badaniach, które prowadzili m. in. dr John C. Dowdy i dr Robert Sayre, oceniono sześć lamp UV do utwardzania paznokci. Były to produkty najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Lampy zbadano w trzech pozycjach, 1 cm powyżej powierzchni, gdzie spoczywa ręka w trakcie zabiegu i 20 cm od źródła światła pod kątem zera oraz 45 stopni.
Wykazano, że łączna ekspozycja na promieniowanie UV w lampie, stanowi jedynie ułamek dopuszczalnej dziennej dawki. Poza tym lampa UV użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem, nie jest stosowana u jednej osoby codziennie. 
Ryzyko rozwoju złośliwego raka skóry po zastosowaniu lamp jest 11-46 razy mniejsze niż po ekspozycji na światło słoneczne. Praktycznie niemożliwym jest przekroczenie bezpiecznych poziomów promieniowania, stosując lampy UV do paznokci. Człowiek pochłania więcej promieniowania UV, trzymając kierownicę samochodu, czy rozmawiając przez telefon komórkowy na zewnątrz niż korzystając z tego typu lamp.
W przypadku osób szczególnie narażonych na ryzyko zachorowania na raka skóry lub stosujących leki, uwrażliwiające skórę na promieniowanie UV, można nałożyć na dłonie filtr z wysokim SPF lub skorzystać ze specjalnych rękawiczek, chroniących przed promieniowaniem (takich jak na zdjęciu poniżej). 

Przeczytaj także

0 komentarze