BIMATOPROST W ODŻYWKACH DO RZĘS

11.11.15


Rzęsy odpowiadają przede wszystkim za ochronę oka przed kurzem i zanieczyszczeniami, ale niewątpliwie stanowią też ważny walor estetyczny. Większość kobiet pragnie, by ich rzęsy były gęste i długie. Aby osiągnąć ten efekt, konsumentki bardzo często stosują odżywki do rzęs, a producenci opracowują coraz to nowe, lepsze receptury. Od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się odżywki, zawierające bimatoprost (np. Revitalash, Long4lashes, Xlash, BodetkoLash, FEG-Eyelash Enhancer). Przy regularnym stosowaniu, dają one spektakularny efekt, rzęsy wyglądają jak firanki. Niestety poza dobrymi efektami, mogą pojawić się także nieprzyjemne skutki uboczneBimatoprost to substancja czynna, stosowana powszechnie w kroplach do oczu u osób cierpiących na jaskrę lub nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Obniża on ciśnienia wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. Efektem ubocznym stosowania bimatoprostu w kroplach do oczu jest nadmierny wzrost długości rzęs, co wykorzystali producenci kosmetyków. Opracowali oni skuteczne odżywki na porost rzęs, zawierające mniejsze stężenie substancji czynnej niż w leczniczych kroplach.


Rzęsy osiągają długość 8-12 mm w liczbie 150-250 na górnej powiece i 6-8 mm w ilości 50-150 rzęs na dolnejCykl wzrostu włosa, trwający kilka miesięcy dzielimy na 3 podstawowe fazy: anagen, katagen i telogen. Bimatoprost przedłuża fazę wzrostu włosa, czyli anagen. Dłuższy czas trwania tej fazy sprawia, że rzęsy stają się znacznie dłuższe, zwiększa się także ich grubość. Pierwsze efekty są widoczne po kilku tygodniach używania odżywki. Skuteczność preparatów z bimatoprostem jest na tyle duża, że stosowane są przez osoby borykające się z problemem łysienia oraz przez pacjentów, którzy stracili rzęsy po chemioterapii. Po odstawieniu kosmetyku, rzęsy przechodząc kolejno fazy: katagen i telogen, wracają do pierwotnego wyglądu.

Działania niepożądane bimatoprostu
Bimatoprost jest lekiem, więc podobnie jak inne substancje lecznicze, wywołuje efekty uboczne. Poza nadmiernym wzrostem, zagęszczeniem i ściemnieniem rzęs, czyli pożądanymi rezultatami, może powodować wiele działań niepożądanych: przekrwienie spojówek, świąd, stany zapalne rogówki i spojówki, pieczenie, podrażnienie i łzawienie oczu, pogorszenie ostrości widzenia, ból oka i głowy, wzmożona pigmentacja tęczówki oraz skóry wokół oczodołu. Ciemnienie skóry wokół oka przeważnie ustaje po kilku tygodniach od zaprzestania stosowania bimatoprostu, jednak pozostałe efekty uboczne, takie jak zmiany zabarwienia tęczówki, mogą mieć charakter trwały. Do innych skutków możemy zaliczyć nadmierny wzrost włosków w wewnętrznym oraz pod zewnętrznym kącikiem oka, a także w innych miejscach, na które będziemy regularnie nanosić odżywkę bądź w miejscach, na które będzie ona nieświadomie spływać.
Aby nie narazić się na działanie niepożądane, tego typu odżywki do rzęs należy stosować po dokładnym oczyszczeniu skóry wokół oczu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z przewlekłymi chorobami narządu wzroku, jak jaskra lub te, u których pojawiły się podrażniania lub zaczerwieniania. W takiej sytuacji najelpszym wyjściem będzie konsultacja ze specjalistą. Preparaty z bimatoprostem należy używać nie częściej niż raz dziennie, najlepiej wieczorem. W wypadku dostania się odżywki do oczu, należy delikatnie przepłukać je ciepłą wodą.
Obecne na rynku odżywki do rzęs są przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów za bezpieczne, należy jednak stosować je zgodnie z instrukcją, a w razie wystąpienia skutków ubocznych, skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj także

0 komentarze