DIY: PRZEPIS NA NATURALNY SUCHY SZAMPON

29.11.15


Pierwszy suchy szampon stworzono ponad 40 lat temu, ale dopiero od niedawna kosmetyk ten zaczął zyskiwać popularność. Stosuje się go awaryjnie lub w warunkach, w których nie ma możliwości umycia włosów, w celu ich odświeżenia i/lub nadania objętości. Produkt ten zawiera składniki pochłaniające nadmierną ilość sebum, jednak nie powinno się go stosować regularnie, ponieważ nie zastąpi on tradycyjnego szamponu do włosów. 
Osobiście nie jestem fanką tego typu produktów i stosuję je sporadycznie, w sytuacjach podbramkowych (np. nagłe wyjście, gdy nie ma czasu na mycie i wysuszenie włosów). 
Drogeryjne suche szampony w sprayu, poza składnikami odświeżającymi włosy, mają także sporo innych substancji, które niekoniecznie są dobre dla skóry głowy. Dzisiejszy przepis stanowi alternatywę dla drogeryjnego suchego szamponu. Wykonamy go z naturalnych, tanich i powszechnie dostępnych produktów. Stosowałam już wiele sklepowych suchych szamponów, jednak po przetestowaniu tego samodzielnie wykonanego, efekt przerósł moje oczekiwania. Włosy wyglądały na odświeżone, dzięki pozbyciu się nadmiaru sebum, skóra głowy nie swędziała. Poza tym jego zapach w wersji do ciemnych włosów jest przyjemny. Kosmetyk można wykonać w każdym momencie, wystarczy mieć pod ręką jedynie dwa składniki, a oto przepis:

Naturalny, domowy suchy szampon 
wersja dla ciemnych włosów:

1/3 szklanki ciemnego naturalnego kakao 

2 łyżki skrobi kukurydzianej 

wersja dla jasnych włosów:

1/3 szklanki skrobi kukurydzianej 

2 łyżki sody oczyszczonej

Składniki należy dobrze wymieszać, aby nie było grudek. Do gotowej mieszanki opcjonalnie można dodać 2-3 krople olejku eterycznego, aby uzyskać odświeżający, przyjemny zapach. Produkt można trzymać w miseczce, opakowaniu po pudrze/kremie i aplikować go palcami lub dużym pędzlem np. do pudru bądź wykorzystać solniczkę/pieprzniczkę/opakowanie po talku i wysypywać niewielką ilość mieszanki na skórę głowy. Kosmetyk najlepiej wmasować we włosy u nasady głowy, przy przedziałku. Nadmiar produktu można usunąć, rozczesując włosy grzebieniem lub pochylając głowę i strzepując pyłek. 
Suchy szampon daje natychmiastowy efekt, jednak jest to „maskowanie” przetłuszczonych włosów, ponieważ produkt nie czyści skóry głowy.

Przeczytaj także

0 komentarze