ALERGIE NA METYLOIZOTIAZOLINON I CHLOROMETYLOIZOTIAZOLINON

6.10.15


Metyloizotiazolinon (INCI: Methylisothiazolinone, skrót: MIT) oraz chlorometyloizotiazolinon (INCI: Methylchloroisothiazolinone, skrót: MCIT) to konserwanty stosowane w wielu preparatach m. in.: detergentach, szamponach, odżywkach do włosów, żelach do mycia ciała, płynach do kąpieli itd. MIT na rynku UE  ma zastosowanie w dwóch postaciach: w mieszaninie z MCIT w całkowitym stężeniu obu substancji 0,0015% oraz jako samodzielny konserwant w maksymalnym stężeniu 0,01%. 26 września 2014 roku zostało opublikowane rozporządzenie, ograniczające stosowania obydwu konserwantów jedynie do produktów spłukiwanych i weszło ono  w życie z  dniem 16 lipca 2015 roku.
Przyczyną wprowadzonych zmian było znaczne zwiększenie ilości osób, u których zaobserwowano alergię na MIT i MCIT po zastosowaniu kosmetyków, zwłaszcza tych niespłukiwanych. W wielu państwach zanotowano kilkukrotny wzrost częstości uczuleń, określając go jako ,,wybuch epidemii”. MIT i MCIT nawet przy ekspozycji powietrznopochodnej stały się przyczyną ciężkich, uogólnionych zapaleń skóry, a źródłem uczuleń w tych przypadkach były farby budowlane. Methylisothiazolinone otrzymał nawet wyróżnienie: ALERGEN ROKU 2013Jest to coroczne wyróżnienie nadawane przez American Contact Dermatitis Society, mające na celu zwrócenie uwagi na alergeny, które są bardzo powszechne, ale niestety przyczyniają się znacznie do alergicznych zapaleń skóry. Przykładowe zdjęcia obrazujące reakcje alergiczne po zastosowaniu kosmetyków z MIT/MCIT możecie zobaczyć powyżej.
Należy podkreślić, że poza wywoływaniem uczuleń, MIT ma dobry profil toksykologiczny i mimo wszystko jest substancją bezpieczną, o czym świadczy m. in: ocena bezpieczeństwa przeprowadzona przez amerykański Cosmetics Ingredients Review Panel w 2011 roku. 
Teoretycznie stosowanie obu konserwantów - MIT oraz mieszaniny MIT/MICT w kosmetykach spłukiwanych nie stanowi ryzyka, bo kontakt ze skórą takich preparatów, jak szampon czy żel pod prysznic jest bardzo krótki. W praktyce jednak, są przypadki osób z alergią kontaktową  po zastosowaniu kosmetyków z tymi substancjami. 
Namawiam więc do zapoznawania się ze składami kosmetyków i wyeliminowaniu tych, które posiadają MIT/MCIT, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą. 

Przeczytaj także

4 komentarze

 1. to straszne że takie substancje pojawiają sie w kosmetykach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich substancji jest niestety całe mnóstwo:/ Metyloziotiazolinon, Formaldehyd, PHMB to tylko niektóre z nich (te dwa ostatnie sklasyfikowane jako rakotwórcze). Ludzie nie czytają składów kosmetyków, kupują coś pod wpływem reklam, a producenci na tym korzystają.

   Usuń
 2. A ja męczyłam sie kilka miesięcy z wypryskiem alergicznym na skórze, trafiłam na oddział dermatologiczny i tam po testach wyszło mi straszne uczulenie na CMIT/MIT !!! Skojarzyłam ze siedziba mojego biura przeniosła sie do nowiutkiego budynku gdzie przez długo czas czuć było chemię w powietrzu. Któregoś dnia niedługo po przeprowadzce dostałam świądu szyi, kaszki a następnie czerwonych liszajow. Jednocześnie niedługo przeprowadzę się do nowego domu i mój mąż dzis wysłał mi mmsa z etykieta popularnej farby - a tam jak wół - zawiera CMIT/MIT. Więc juz wiem skad wzięło sie u mnie uczulenie, ale jestem jednocześnie przerażona bo jak teraz funkcjonować ? I jaka farbę mam kupić do domu? A jak okaze sie, że wszystkie na rynku posiadają ten konserwant ? Przeciez nie bede czekać kilku lat aż wywietrzeje....

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze powiem, że z ciekawości sprawdziłam kiedyś skład kilku farb znanych firm i wszystkie miały w składzie MIT lub CMIT/MIT, nawet jakaś hipoalergiczna.. Niestety nie jestem ekspertem od farb, więc nie wiem, czy są takie bez MIT. Być może te hipoalergiczne mają niższą zawartość tego konserwantu (lub nie mają go w ogóle).
  MIT występuję też w wielu innych produktach takich jak: płyny do zmywania, prania, czyszczenia dywanów i podłóg, farby, kleje do tapet, a także w wielu sektorach przemysłu, jak produkcja papieru, systemy chłodzenia wody, przetwórstwo metalu, paliw, drewna. Ciężko go całkowicie wyeliminować i unikać, ze względu na wszechobecność. Niestety w pracy spotykam coraz więcej przypadków uczuleń na MIT:/

  OdpowiedzUsuń