OLEJ KOKOSOWY W ZWALCZANIU PRÓCHNICY

20.10.15


Olej kokosowy jest od dawna ceniony jako naturalny kosmetyk do włosów czy ciała oraz dodatek do potraw. Naukowcy z irlandzkiego Athlone Institute of Technology wykazali, że można go także stosować do higieny i pielęgnacji  jamy ustnej.
Badacze dowiedli efektywność oleju kokosowego w zwalczaniu bakterii Streptococcus mutans, odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, a także drożdży Candida albicans, wywołujących pleśniawki. W badaniu testowano oleje: kokosowy, warzywny oraz oliwę z oliwek. Spośród wszystkich przebadanych olejów, tylko kokosowy zahamował rozwój szczepów bakterii Streptococcus. Ponadto olej ten działa efektywnie w stosunkowo niskim stężeniu.
Pasty do zębów bazujące na oleju kokosowym, mogą więc stać się naturalną alternatywą dla past zawierających przede wszystkim związki chemiczne. 
Dobre efekty w zapobieganiu oraz zwalczaniu  próchnicy daje także  ssanie oleju kokosowego (ang. oil pulling). Proces ten polega na  płukaniu jamy ustnej olejem, najlepiej na czczo przed umyciem zębów przez ok. 15-20 minut. Do ssania najlepszy będzie czysty olej bez dodatków, organiczny, tłoczony na zimno i co ważne- nierafinowany, wystarczy ok. 1 łyżka  stołowa oleju. Po upływie 15-20 minut olej  należy wypluć  do śmietnika, a nie zlewu, by go nie zapchać. Następnie trzeba dokładnie wypłukać jamę ustną samą wodą/wodą z dodatkiem soli lub od razu umyć zęby. Absolutnie nie można połykać oleju w trakcie płukania, gdyż zawiera on szereg szkodliwych bakterii.
Ssanie oleju kokosowego przynosi wiele korzyści. Jest to m.in.: zapobieganie próchnicy i krwawieniu dziąseł, efekt wybielenia zębów, detoksykacja organizmu, świeższy poranny oddech, oczyszczenie zatok itd. Efekty te nie pojawią się od razu, tylko po regularnym, minimum kilkutygodniowym płukaniu jamy ustnej olejem.  Osobiście stosują ssanie oleju kokosowego od mniej więcej dziesięciu miesięcy i przede wszystkim zauważyłam efekt wybielenia zębów oraz brak problemów z próchnicą. Do płukania można wykorzystać także inne oleje roślinne, jednak to olej kokosowy jest najlepszy w walce z bakteriami, odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy.Przeczytaj także

0 komentarze