NACZYNIAKI STARCZE- PRZYCZYNY POWSTAWANIA I USUWANIE

12.10.15Naczyniaki starcze, zwane też punktami rubinowymi to niewielkie czerwone grudki lub plamki, które pojawiają się na skórze człowieka, w związku z nadmierną proliferacją naczyń krwionośnych. Najczęściej występują na tułowiu, twarzy, szyi, głowie, kończynach. Zaczynają pojawiać się ok. 30 roku życia (czasem znacznie wcześniej) i ich ilość zwiększa się wraz z wiekiem.  Przeważnie pierwsze zmiany mają wielkość główki od szpilki i nie wystają ponad powierzchnię skóry. Z czasem jednak mogą  szerzyć się powierzchownie i przybierać postać grudek.
Do przyczyn powstawania tego typu zmian można zaliczyć m. in.: czynniki genetyczne, hormonalne, nadmierną ekspozycję na słońce. Ich powstawaniu może sprzyjać także: stres i  przemęczenie. Wg bdań przeprowadzonych przez dr AD Cohena, E. Cagnanob i DA Vardya , przyczyną powstawania tego typu zmian jest także ekspozycja na pewne substancje chemiczne, takie jak: iperyt, 2-butoksyetanol, bromki i cyklosporyna.
Naczyniaki starcze są zazwyczaj łagodnymi zmianami, ale można je usunąć  ze względu na to, że mogą pękać i krwawić, a także ze względów estetycznych. Do metod usuwania punktów rubinowych możemy zaliczyć:
elektrokoagulację – koagulacja naczynek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości,
krioterapię – zamrożenie poszerzonych naczynek przy użyciu podtlenku azotu,
laseroterapię- zamykanie naczynek  laserem.
Ja  usunęłam kilka takich naczyniaków laserem dwuzakresowym 532nm/940nm firmy ASCLEPION. Krew obecna w naczyniaku, wychwytuje promieniowanie lasera i przez to dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynia, a następnie jego zamknięcia. Ze względu na to krew przestaje krążyć w naczyniu, zmiana widoczna w postaci punktu rubinowego znika. Początkowo pojawia się strup, który po 10-14 dniach odpada, a ślad po usunięciu jest praktycznie niewidoczny. Na zdjęciu przedstawiłam, jak wygląda efekt przed i dzień po usunięciu mojego naczyniaka .Przeczytaj także

8 komentarze

 1. Jaka metoda jest wedlug Pani najlepsza do usuwania naczyniakow? Czy zabieg jest bolesny? I ile to może kosztowac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja usuwałam je laserem i jak najbardziej polecam taką metodę, to od osoby wykonującej zabieg zależy wybór metody.Usuwanie jest praktycznie bezbolesne (w przypadku tego większego punktu rubinowego miałam podane znieczulenie).
   Płaciłam 100 zł za usunięcie jednego większego ( tego ze zdjęcia) i kilku mniejszych w postaci czerwonych punktów.

   Usuń
 2. Czy został u Pani jakiś ślad po usunięciu naczynka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Pani, tylko Sylwia :-). Została jaśniejsza plamka, której praktycznie nie widać.

   Usuń
 3. Witam, zaobserwowalam coś podobnego na udzie i boję się iść do dermatologa, niepotrzebnie oczytalam się o czerniaku. Moja zmiana to jakby pieprzyk otoczony czerwona obrecza wielkość główki od szpilki, co Pani radzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, co innego znamię barwnikowe a co innego punkt rubinowy (taki jaki był u mnie). Ja polecam koniecznie wizytę u dermatologa, który zbada zmianę pod dermatoskopem i oceni, czy można to pozostawić, czy usunąć poprzez wycięcie bądź laser/wymrożenie itp. Przez internet, nie widząc takiej zmiany ciężko cokolwiek poradzić, także najlepiej udać się do specjalisty. Nie ma się czego obawiać, przez Internet też lepiej się nie diagnozować, bo można wynaleźć sobie wiele chorób ;)

   Usuń
 4. Co się stanie jeżeli to się samemu przebije ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie radzę samemu przebijać, ponieważ może dojść do zakażenia i krwawienia. Lepiej udać się z tym do specjalisty, który fachowo usunie naczyniaka.

   Usuń